Zawory do przemysłu spożywczego
Zawory będące częścią urządzeń przeznaczonych do produkcji spożywczych pełnią bardzo ważną rolę – regulują strumień przepływu. Poznajmy dostępne na rynku rodzaje zaworów oraz ich krótką charakterystykę.
Rodzaje zaworów:
Zawory mix-proof - odpowiadają za zapewnienie elastyczności i bezpieczeństwa w procesach produkcyjnych. Pozwalają na sterowanie przepływem w sytuacji, w której dotyczy on dwóch cieczy w tym samym czasie. Eliminują ryzyko wymieszania się cieczy. Powstają z wykorzystaniem stali nierdzewnej 316L. Zakłady wykorzystujące je w swoich aplikacjach mogą być więc pewne najwyższego poziomu bezpieczeństwa procesu.
Zawory grzybowe - charakteryzują się uniwersalną konstrukcją, można ich w związku z tym używać wszędzie tam, gdzie pojawia się konieczność dbania o podwyższony poziom niezawodności. Dzięki wielu konfiguracjom, można je dostosować do różnych ról pełnionych w konkretnej instalacji. Ich atutem jest także łatwość, z jaką odbywa się ich obsługa podczas serwisu. Wśród nich na uwagę zasługuje zawór wysokociśnieniowy, który jest jedynym higienicznym zaworem posiadającym certyfikację na 150 barów. Dzięki wzmocnionej konstrukcji wyróżnia się ponadprzeciętną jakością – zapewnia bezawaryjną pracę przez długi okres. Dodatkowe amortyzatory olejowe, w które można wyposażyć zawór wysokociśnieniowy łagodzą uderzenia hydrauliczne gwarantujące bezpieczeństwo.
Zawory motylowe (klapowe) - odpowiadają za łączenie zwartych konstrukcji, a ich znakiem rozpoznawczym jest niezawodność. Są trwałe, gwarantują też maksymalną sztywność zaworów, która nie wiąże się z ryzykiem przycięć. Ich konstrukcja umożliwia błyskawiczne konwertowanie zaboru przechodzącego z wersji manualnej do automatycznej. Czynność ta nie wymaga ingerowania w jego konstrukcję.
Zawory by-pass - znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie zawór musi być otwierany przez ciśnienie konkretnego produktu. Umożliwiają prostą regulację napięcia wstępnego sprężyny, dzięki czemu łatwo i w dużym zakresie (od 1 do 10 barów) można też regulować samo ciśnienie otwarcia. Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w siłownik pneumatyczny. Ten pozwala na otworzenie zaworu na żądanie np. przy procesie mycia.
Zawory kulowe - sprawdzają się wszędzie tam, gdzie występują lepkie ciecze oraz ciecze z zawiesinami. Często wykorzystuje się je także w przemyśle farmaceutycznym, zwłaszcza gdy pojawia się wysokie ciśnienie robocze. Mogą pojawić się także w wersji uzupełnionej o zintegrowaną uszczelkę. Pozwala to na ograniczenie stagnacji produktu znajdującego się w korpusie zaworu do minimum.
Główki sterujące - odpowiadają za kontrolę oraz monitorowanie tego, jak pracuje konkretny zawór. Każda jednostka jest w stanie zarządzać kompletem operacji, które są związane z funkcjonowaniem zaworu. Posiadają nie tylko wskaźniki położenia, ale i zawory elektromagnetyczne. Montuje się je na górnej części siłownika konkretnego zaworu, a sam montaż jest intuicyjny i szybki.
Zawory zwrotne - można montować je zarówno poziomo, jak i pionowo. Pozwalają na zapewnienie przepływu stosowanego właśnie medium w jednym kierunku jednocześnie blokując każdą próbę przepływu w kierunku odwrotnym. Nie wymagają dodatkowych systemów sterujących, aby działały prawidłowo. Korzystają wyłącznie z różnicy ciśnień, która pozwala na otwarcie lub zamknięcie zaworu.
Wyspy zaworowe - kompleksowe moduły sterujące, na które składa się zespół bloku przyłączeniowego, blok zaworów, a także szereg akcesoriów elektrycznych takich, jak choćby gniazda i łączniki. Inwestycja w nie jest postrzegana jako pole do oszczędność, w grę wchodzi przy tym nie tylko oszczędność kosztów, ale również przestrzeni. Pozwala na zredukowanie liczby przyłączy, nie tylko elektrycznych i hydraulicznych, ale również pneumatycznych.
Jeżeli jesteście zainteresowania zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na zawory.