Wymienniki ciepła w przemyśle spożywczym
Wymienniki ciepła to urządzenia przeznaczone do wymiany termicznej pomiędzy dwiema lub więcej substancjami o różnej temperaturze, które są w gazowym lub ciepłym stanie skupienia. Budowa takiego wymiennika jest uzależniona przede wszystkim od tego, w jaki sposób przepływa w nich ciepło. Sam przepływ może być kontaktowy (kiedy dochodzi do bezpośredniego kontaktu czynników) lub bezkontaktowy (kiedy czynniki są oddzielone od siebie).
Zasada działania takiego urządzenia opiera się na zjawisku wzajemnej konwekcji - gorący płyn przekazuje energię do ścianki lub rurki, a oddane ciepło przenika przez elementy całego układu. Ze względu na swoją uniwersalność wymienniki ciepła są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, w tym w przemyśle spożywczym. Dwa najbardziej popularne wymienniki to rurowy i wymiennik skrobakowy.
Wymiennik ciepła rurowy
Wymiennik ciepła rurowy i płaszczowo - rurowy stosowany w przemyśle spożywczym sprawdza się przede wszystkim w procesie wymiany ciepła produktów charakteryzujących się niską lub średnią lepkością. Rurowy wymiennik ciepła może być skonstruowany z pojedynczej rury o dużej średnicy lub z układu rur składającego się z kilku elementów. Natomiast wersja płaszczowo - rurowa jest zbudowana z płaszcza, w którym jest umieszczony pęk rur (które mogą przybierać kształt spiralny lub prosty). W tym przypadku powierzchnią wymiany ciepła jest powierzchnia tych rur, pomiędzy którymi zachodzi przepływ ciepła. Wymienniki ciepła tego typu są zazwyczaj wykonane ze stali nierdzewnej oraz spawane, co eliminuje ryzyko wycieku. Dodatkowo taka konstrukcja sprawia, iż urządzenia są wytrzymałe, odporne na korozję i inne negatywne czynniki. Jednocześnie wymienniki ciepła rurowe są bardzo uniwersalne, co pozwala na ich wykorzystywanie w bardzo wielu dziedzinach przemysłu.
Wymiennik ciepła skrobakowy
Innym rodzajem wymiennika ciepła wykorzystywanym w przemyśle spożywczym jest wymiennik skrobakowy. Tego rodzaju urządzenia składają się z podwójnej obudowy oraz mieszadła znajdującego się w środku tuby. Mieszadło to jest wyposażone w łopatki zgarniające, które pełnią rolę skrobaków. Między dwiema powłokami (zewnętrzną i wewnętrzną) znajduje się element, który ma przyjmować lub oddawać ciepło. Natomiast ogrzewany lub chłodzony produkt jest mieszany w środku tuby. Ze względu na to, iż kluczowym zadaniem wymienników ciepła skrobakowych jest chłodzenie i ogrzewanie produktów charakteryzujących się wysoką lepkością, to ten typ urządzeń znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie zachodzi profesjonalne przetwarzanie żywności. Taki rodzaj wymiennika ciepła posiada też szereg istotnych zalet. Tutaj trzeba przede wszystkim wspomnieć o wydajnym transferze ciepła, wysokim przepływie produktu, krótkim czasie przestoju oraz wysokiej skuteczności. Jednocześnie wymiennik ciepła skrobakowy umożliwia mieszanie podczas uruchomionego procesu skrobania. To wszystko pozwala ograniczyć koszty oraz zadbać o wysoką jakość produktu końcowego.
Wymienniki ciepła to urządzenia niezbędne w przemyśle spożywczym. Jednak aby spełniły wszystkie swoje funkcje, to warto zadbać o zakup tych najlepszych. Dobrym rozwiązaniem są urządzenia oferowane przez firmę OptiFlow, która w swoje ofercie posiada produkty CROSSFLO, MULTIFLO, PHARMAFLO, MIXFLO i wiele innych. Dodatkowo firma oferuje części zamienne do urządzeń oraz ich profesjonalny serwis.