Pompy krzywkowe – idealny wybór dla przemysłu
Pompy krzywkowe – zwane inaczej kłykciowymi – to urządzenia, których organem roboczym jest rotor. W tego rodzaju pompie są dwa rotory, które nazywają się krzywkami. Krzywki te mogą przyjmować różny kształt – w zależności od przeznaczenia danej pompy oraz jej właściwości. Większość pomp krzywkowych charakteryzuje się niskimi siłami ścinającymi, co sprawia, iż idealnie nadają się do pompowania produktów wymagających łagodnego traktowania.
Pompy krzywkowe – zasada działania
Zasada działania pomp krzywkowych opiera się na obrocie dwóch rotorów, które znajdują się w ich obudowie. Rotory umieszczone są na wałach, które są podparte za pomocą łożysk i połączone z zewnętrzną przekładnią. Elementy wypierające obracają się w przeciwnym kierunku. Nie stykają się ani ze sobą, ani z obudową pompy. Jednocześnie elementy te są ukształtowane w taki sposób, że uszczelniają komorę ssącą względem komory ciśnieniowej. I co warte podkreślenia – to uszczelnienie uzyskuje się jedynie przez szczelinę, a nie przez dodatkowe zawory. Natomiast sama zasada działania pompy krzywkowej jest bardzo prosta i obejmuje trzy podstawowe czynności:
- dzięki obracającym się rotorom objętość na wlocie wzrasta, a produkt jest zasysany do pompy
- substancja jest transportowana pomiędzy rotorem a komorą
- objętość pomiędzy rotorami ulega zmniejszeniu, a produkt zostaje wypchany przez wylot
Taki sposób działania tych urządzeń klasyfikuje pompy krzywkowe w grupie pomp wyporowych.
Pompa krzywkowa – obszary zastosowania
Pompy krzywkowe mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie występuje tłoczenie cieczy charakteryzujących się delikatną strukturą. Dlatego też świetnie sprawdzają się w przemyśle spożywczym – między innymi do obróbki mleka, lodów, syropów glukozowych, miodów lub ciasta chlebowego. Dodatkowo pompy te spełniają wysokie poziomy sanitarne, co umożliwia ich wykorzystanie nie tylko w przemyśle spożywczym, ale też kosmetycznym lub farmaceutycznym.
Wśród liderów producentów pomp krzywkowych wymienia się najczęściej firmy: JEC, Omac i Q-Pumps.
Zalety pomp krzywkowych
Pompy krzywkowe wyróżniają się wieloma zaletami, wśród których warto wymienić:
- delikatne pompowanie (pompy krzywkowe transferują substancje bez uszkadzania ich wewnętrznej struktury)
- możliwość pompowania produktów charakteryzujących się większym rozmiarem cząstek
- możliwość transferowania substancji o niskiej lepkości
- higieniczna aplikacja
- łatwość czyszczenia i konserwacji
- długi czas eksploatacji
- niezawodność
- bezpieczeństwo stosowania
Oprócz tego pompy krzywkowe są zaprojektowane w sposób modułowy, co umożliwia szybki demontaż poszczególnych części urządzenia.
Serwis i części do pomp krzywkowych
W katalogu OptiFlow znajdą Państwo pompy krzywkowe renomowanych producentów: pompy Omac, JEC i Q-Pumps. Zapewniamy także profesjonalny serwis i szeroki wybór części do pomp krzywkowych. Tak bogata i kompleksowa oferta gwarantuje wybór najlepszego i najbardziej dopasowanego do potrzeb przedsiębiorstwa sprzętu, a fachowy serwis i szybki dostęp do profesjonalnych części przekładają się na długotrwałe działanie urządzeń.